الاینر شفاف

الاینر شفاف (Clear Aligners) چیست؟

الاینر‌های شفاف (Clear Aligners) همان ارتودنسی نامرئی هستند که یکی از درمان‌های ارتودنسی به شمار می‌روند. از این الاینرها برای اصلاح فرم دندان و نامرتب بودن آن استفاده می‌شود. الاینرها به علت نامرئی بودن و شفافیتی که دارند جایگزین مناسبی برای براکت های ارتودنسی به شمار می‌روند از طرفی این الاینرها به علت انعطاف پذیری بالا و راحتی بسیار زیاد؛ از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

قالب (Tray) این الاینر‌ها برای هر بیمار به صورت اختصاصی و با توجه به عارضه او طراحی و تولید می‌شود. در یک مطب دندانپزشکی انواع متعددی از الاینر‌های نامرئی مثل Invisalign استفاده می‌شوند که در بهبود انواع مشکلات دهان و دندان موثرند. مواردی مانند:

 • دندان‌های متراکم: هنگامی که دندان‌ها روی هم جمع می‌شوند
 • Overbite (پیش دندانی): هنگامی که دندان‌های جلویی بالا روی دندان‌های جلویی پایین همپوشانی دارند.
 • Underbite: هنگامی که دندان‌های جلویی پایین روی دندان‌های جلویی بالا همپوشانی دارند.
 • فاصله بین دندانی (Diastema): هنگامی که بین دندان‌ها فاصله کم یا زیاد وجود دارد.
 • Openbite: زمانی که دندان‌های جلویی بالا و پایین روی همدیگر قرار نمی‌گیرند که نوعی malocclusion بسیار نادر است.
 • دندان های شیری نامرتب: هنگامی که در کودکان 6 تا 12 سال نامرتب بودن دندان‌های شیری تشخیص داده شود، در فاز اول درمان ارتودنسی از الاینر‌های شفاف استفاده می‌شود تا دندان‌های شیری موجود فضای کافی را داشته باشند. این فضا بعدا در روند رشد دندان‌های داخلی نیز بسیار مهم است و از جمله مواردی هستند که به وسیله الاینر‌های شفاف درمان می‌شوند.

الاینر‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در ویدئوی زیر چگونگی کار الاینر های نامرئی را مشاهده میکنید

الاینر‌های نامرئی مثل براکت ها طراحی شده اند تا دندان‌ها حرکت کم و کنترل شده ای داشته باشند. قبل از اینکه روند درمان آغاز شود، متخصص ارتودنسی بیمار را معاینه و به کمک اشعه x یا اسکن دیجیتال از دندان ها تصویر تهیه می‌کند. این اطلاعات به متخصص در تشخیص صحیح و مناسب کمک می‌کند. اسکن دیجیتال در سیستم‌های کامپیوتری اصلی‌ترین راهنمای متخصص برای طراحی نقشه درمانی است. نقشه درمانی مشخص می‌کند که هر دندان به کدام سمت و به چه اندازه حرکت کند تا به مکان صحیح و ایده آل هدایت شود.

به خاطر داشته باشید که در درمان نهایی هدف این است که همه دندان‌ها به طور صحیح روی هم قرار بگیرند و در جایگاه ایده آل خود باشند. طراحی مسیر و حرکت دادن دندان فرآیندی پیچیده است که یک ارتودنتیست مجرب باید روی تمام مراحل آن نظارت داشته باشد. توصیه می‌شود که تمامی افراد برای بررسی‌های روتین هر 6 الی 10 هفته یک بار به ارتودنتیست مراجعه کنند.

الاینر‌های پلاستیکی (ارتودنسی نامرئی) به کمک اسکن دیجیتال و با توجه به هدف نهایی درمان طراحی می‌شوند. این الاینر‌ها به دندان فشار آرام و ملایمی را وارد کرده و آن را به آهستگی به مکان صحیح هدایت می‌کنند. بهتر است که از الاینر‌ها به مدت 22 ساعت در شبانه روز استفاده شود. البته پزشک شما ممکن است بسته به نیازتان که زمان کمتری را تجویز کند.

هر مجموعه (set) از الاینر‌ها به مدت 1 تا 2 هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس باید از مجموعه جدیدی استفاده کنید. البته تعداد الاینر‌ها برای هر بیمار با توجه به شرایط او تعیین می‌شود. بعد از اینکه دندان‌ها در مکان ایده آل قرار گرفتند، بیماران باید از نگهدارنده (Retainer) استفاده کنند.

فرآیند درمان با الاینر شفاف شامل مراحل زیر است:

1- برنامه درمان اختصاصی

برای داشتن یک برنامه درمان اختصاصی باید یک ارتودنتیست شما را معاینه کند. سپس ارتودنتیست به کمک عکس‌هایی که از وضعیت دهان و دندان شما تهیه کرده است، نقشه درمانی را طراحی می‌کند.

2- آماده سازی الاینر‌ها

برنامه درمان شما در یک نرم افزار سه بعدی آماده می‌شود. به کمک این نرم افزار، قالب‌هایی به صورت دیجیتال طراحی می‌شوند که مراکز تولید از روی این قالب‌ها، الاینر‌ها را تولید می‌کنند. قالب‌های نهایی مناسب دندان شما بوده و این مرحله، نقطه آغاز درمان شما حساب می‌شود.

3- نگهداری روزانه الاینر‌ها

همانطور که قبلا اشاره شد، الاینر‌ها بین 1 تا 2 هفته کاربرد دارند. معمولا 18 تا 22 ساعت از روز را باید با الاینر‌ها بگذرانید. یک الاینر به تنهایی نمی‌تواند چندان موثر باشد. به همین علت باید از چندین الاینر به صورت همزمان استفاده کنید. همچنین، الاینر‌های مخصوص شب و زمان خواب نیز تولید شده‌اند که در طول شبانه روز باید از آنها به مدت 10 ساعت استفاده شود. طول روند درمان بین 3 تا 24 ماه متغیر است.

4- پس از درمان

حالا که درمان تمام شده است، نوبت استفاده از نگهدارنده است. این نگهدارنده‌ها از دندان های تازه درمان شده شما قالب گیری می‌شوند. نگهدارنده‌ها باید شب هنگام استفاده شوند تا مانع از بازگشت malocclusion شوند.

نکات نگهداری الاینر‌های شفاف

 • بعد از برداشتن الاینر‌ها از روی دندان، آنها را با آب سرد یا ولرم شست و شو دهید.
 • الاینر را با آب داغ تمیز نکنید زیرا گرما می‌تواند به پلاستیک آسیب رسانده و باعث جمع شدگی آن شود.
 • قبل از قراردادن الاینر روی دندان، مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید.
 • الاینر را در نگهدارنده یا پاک کننده دندان مصنوعی مرطوب نگهدارید.
 • قبل از خوردن غذا، الاینر را بردارید.
 • روزانه الاینر را با صابون ملایم تمیز کنید.
 • هرگز از خمیر دندان برای تمیز کردن الاینر استفاده نکنید.

آیا براکت‌های شفاف بهتر از Invisalign هستند؟

 • با استفاده از براکت‌های شفاف می‌توانید ظاهر طبیعی‌تری برای دندان‌های خود فراهم کنید.
 • Invisalign زمانی کاربرد موثر خود را نمایش می‌دهد که مشکلات شما خفیف یا متوسط باشند.
 • Invisalign همچنین در شرایط عود بیماری کمک می‌کند تا درمان قبلی تاثیر خود را حفظ کند. Invisalign
 • معایبی نیز دارد که یکی از آنها محدود کردن حرکات دندانی است.
 • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید