اجزای-تشکیل-دهنده-براکت-ارتودنسی

اجزای تشکیل دهنده براکت ارتودنسی

درمان ارتودنسی برای هر بیمار بسته به نیاز، ساختار فک و استخوان و سن متفاوت است. پنج جزء اصلی بریس‌ها وجود دارد که به دندان‌ها متصل می‌شوند و در طول زمان لبخند سالم‌تری ایجاد می‌کنند، از جمله:

براکت

محبوب ترین بریس های دندانی از براکت ها استفاده می کنند که قطعات کوچک مربعی فلز یا سرامیک هستند. آن‌ها در مرکز هر دندان قرار می‌گیرند و بسته به نیاز بیمار و نحوه هم‌تراز شدن دندان‌هایشان نصب می گردند.

سیم کمانی

یک سیم کمانی فلزی در مرکز براکت ها قرار می گیرد و فشار مداومی را به دندان ها وارد می کند. سیم به تدریج دندان ها را به موقعیت ایده آل خود تغییر می دهد.

لیگاتور

لیگاتورها در اطراف هر براکت می‌چرخند تا اطمینان حاصل شود که سیم کمانی در شکاف خود باقی می‌ماند. به طور معمول، آنها از الاستیک ساخته شده اند که از نوارهای لاستیکی کوچکی تشکیل شده است که هر براکت را احاطه کرده است.

لیگاتورهای الاستیک همچنین به هدایت دندان ها به موقعیت صحیح خود کمک می کنند. الاستیک‌ها در اندازه‌ها و رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند و در طول هر جلسه تنظیم ارتودنسی تعویض می‌شوند.

دو جایگزین رایج برای لیگاتورهای الاستیک استاندارد وجود دارد:

الاستیک های زنجیره ای یا پاور زنجیر فشار بیشتری به دندان ها وارد می کنند و نیروی سفت کننده ای ایجاد می کنند که دندان ها را به هم می کشد. معمولاً در پایان درمان از پاور زنجیر استفاده می شود.

لیگاتورهای سیمی از فولاد ضد زنگ نازک ساخته شده اند. هنگامی که نگه داشتن سیم کمانی در هر براکت دشوار است، ممکن است اینها به جای لیگاتورهای الاستیک استفاده شوند.

توجه داشته باشید که براکت‌های خود بستن نیازی به بستن ندارند زیرا براکت‌های خود بستن سیم کمانی را به خودی خود ایمن نگه می‌دارند.

کویل

سیم پیچ ها که فنرهای سیم پیچ نیز نامیده می شوند، زمانی که دندان ها خیلی نزدیک به هم هستند (همپوشانی) بین دو براکت قرار می گیرند. کویل ها دندان ها را جدا می کنند و بایت بیمار را بازسازی می کنند.

بند لاستیکی

نوارهای لاستیکی به قلاب ها متصل می شوند و براکت های بالا و پایین را به هم متصل می کنند. آن ها از درست قرار گرفتن دندان ها(ردیف شدن دندان ها) اطمینان حاصل می کنند و به تغییر موقعیت فک کمک می کنند. نوارهای لاستیکی هر روز توسط بیمار قرار داده و برداشته می شوند.

هدگیر

هدگیر ارتودنسی اصطلاحی برای وسایلی است که می توانند مشکلات مختلف بایت را درمان کنند.

این دستگاه ها با یک بند گردن به صورت یا سر شما متصل می شوند. درمان معمولاً فقط در صورتی ضروری است که کودک مشکلی در اوربایت، آندربایت، اورجت، کراس بایت یا اپن بایت داشته باشد. اغلب موارد کج بودن دندان های خفیف تا متوسط را می توان تنها با براکت ها صاف کرد.

هدگیر فقط در ترکیب با براکت قابل استفاده است. براکت ها دندان ها را حرکت می دهند، در حالی که هدگیر می تواند بر رشد فک تأثیر بگذارد. تنها کودکان به این دلیل که آرواره های آن ها به طور کامل رشد نکرده است، کاندیدای هدگیر هستند.

خلاصه

براکت های دندانی رایج ترین نوع درمان ارتودنسی هستند. در حالی که آنها اغلب با کودکان و نوجوانان مرتبط هستند، بزرگسالان نیز می توانند براکت دریافت کنند.

انواع مختلفی از براکت ها وجود دارد که می توانند از نظر سهولت، راحتی و کیفیت بسیار متفاوت باشند. به دلیل این تنوع و همچنین عوامل دیگری مانند سن، موقعیت مکانی و پوشش یا عدم پوشش بیمه، براکت ها طیف وسیعی از هزینه های ممکن را دارند.

با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود در مورد نیازها و نگرانی های ارتودنسی خود صحبت کنید. در مورد گزینه های خود تحقیق کنید تا به شما کمک کند تا بهترین شرایط را تعیین کنید.

اگر نیاز به مشاوره دارید می توانید با مرکز کامفی دنت تماس بگیرید و از خانم دکتر زهرا ابراهیمی نیک متخصص ارتودنسی در تهران مشاوره دریافت نمایید.

  • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید