clear Aligners How They Work, Popular Brands & Costs

درمان ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

ابتدا با ارتودنسی نامرئی آشنا می شوید و سپس در مورد این نوع ارتودنسی و این که چگونه به زیبایی شما کمک می کند و مزایای ارتودنسی نامرئی با شما صحبت خواهیم کرد.

الاینر شفاف Clear Aligners چیست؟

الاینرهای شفاف که ارتودنسی نامرئی نیز نامیده می شوند، نامرتبی دندان ها و مشکل بایت را برطرف می کنند. آنها یک جایگزین تقریبا نامرئی و متحرک برای براکت ها هستند که به منظور راحتی و انعطاف پذیری طراحی شده اند. پلاک های الاینر از پلاستیک بدون BPA ساخته شده اند و به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می شوند. هر پلاک با احتیاط دندان ها را به تدریج حرکت می دهد.

پلاک های الاینر به طور معمول هر ۲ تا ۳ هفته یک بار تعویض می شوند تا موقعی که دندان ها صاف و یکدست شوند. اینکه شما به چه تعداد پلاک نیاز دارید به شدت نامرتبی دندان ها بستگی دارد (که به آن مال اکلوژن نیز می گویند).

برخی از الاینرها به هیچ وجه لثه های شما را لمس نمی کنند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی در امتداد خط لثه شما به صورت "منحنی" بنشینند.  این طراحی باعث می شود پلاک ها کمتر "آزار دهنده (تحریک کننده)" شوند و حتی بیشتر "نامرئی" شوند.

چه مسائل مربوط به بایت را می‌توان با کلیر الاینرها برطرف کرد؟

مواردی که با ارتودنسی نامرئی می توان نامرتبی دندان ها و مشکلایت بایت را بر طرف نمود به قرار زیر هستند:

  • دندان های نامرتب (دندان های روی هم افتاده)
  • مشکل اوربایت (همپوشانی بیش از حد دندان های جلویی بالایی روی دندان های جلویی پایینی)
  • مشکل آندربایت (همپوشانی دندان های جلویی پایینی روی دندان های جلویی بالایی)
  • دیاستما (فاصله های کوچک یا بزرگ بین دندان ها)(شکاف های بزرگ بین دندان ها)
  • اپن بایت Open bites (دندان‌های جلویی بالا و پایین به سمت بیرون شیب دارند و در هنگام بسته شدن دهان به هم نمی رسند.)(یک نوع نادر مال اکلوژن)

کلیاتی در مورد ارتودنسی نامرئی

برای شروع درمان باید به یک متخصص ارتودنسی دارای مجوز(صلاحیت لازم) مراجعه کنید تا از معتبرترین و قابل اعتمادترین برندها و همچنین بهترین کیفیت اسکن دیجیتال برای تهیه طرح سه بٌعدی(که یک کار تخصصی و حسّاس محسوب می شود) بهره مند شوید.

برای معاینات روتین هر 8 هفته یک بار باید به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. البته بازه زمانی معاینات روتین برای بیماران مختلف، متفاوت است.

ارتودنسی نامرئی (الاینرهای شفاف) می تواند اکثر موارد مال اکلوژن (ناهمترازی دندان ها)، از جمله مسائل جزئی تا پیچیده بایت را درمان کند.

ارتودنسی نامرئی Clear Aligners چگونه عمل می کند؟

درمان ارتودنسی نامرئی شامل مراحل زیر است:

  1. مشاوره

ابتدا برای مشاوره به متخصص ارتودنسی مراجعه خواهید کرد. در طول جلسه مشاوره، دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند و یک اسکن دیجیتال دقیق از دهان شما انجام می دهد. سپس یک طرح درمان مخصوص به شما(سفارشی) تهیه می شود. پیش از ساخت الاینرها، یک پیش‌نمایش دیجیتالی از لبخند جدید خود دریافت خواهید کرد.

  1. آماده سازی الاینر

پس از انجام اسکن سه بٌعدی دندان(به بیان دیگر، قالب گیری دیجیتالی) طرح درمان سفارشی شما(مخصوص شما) با استفاده از فناوری سه بعدی ایجاد می شود. پس از تایید، مدل های دیجیتال به یک مرکز تولید تخصصی و معتبر منتقل می شوند و الاینرهای شفاف ساخته می شوند. از اینجا، شما پس از دریافت الاینرها، فرآیند درمان را آغاز می کنید. حرکت به سوی زیبایی و سلامتی!

  1. برنامه درمانی ارتودنسی نامرئی

پلاک های الاینر را هر ۱ تا ۳ هفته یک بار عوض می کنید. برای این که در مرتب کردن دندان ها، موثر واقع شوند باید حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز از آن ها استفاده کنید(البته بسته به شرایط گاهی تا ۱۰ ساعت هم کافی است). هر الاینر می‌تواند دندان‌ها را به اندازه ۱ میلی‌متر یا کمتر جابه‌جا کند، به همین دلیل مدام باید تعویض شوند و درمان ارتودنسی نامرئی می تواند از ۳ تا ۲۴ ماه طول بکشد.

  1. نگهدارنده ها (ریتینرها)

پس از اتمام درمان، یک نگهدارنده شفاف سفارشی از قالب دندان های "تازه صاف شده" شما ساخته می شود. در هنگام خواب باید هر شب از ریتینرها  استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که مال اکلوژن بازگشت نمی کند. اغلب توصیه می شود که هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار آنها را تعویض کنید.

Clear Aligners: How They Work, Popular Brands & Costs

https://www.newmouth.com/orthodontics/treatment/clear-aligners

سوالات متداول

  • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید