آیا پستانک و شیشه کودک باعث کج شدن دندان می شود؟

تاثیر پستانک و شیشه شیر بر روی دندان های کودک

یکی از دغدغه های مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند این می باشد که آیا پستانک و شیشه کودک باعث کج شدن دندان می شود یا نه؟ این موضوع برای مادران شاغل و یا مادرانی که مجبورند از شیرخشک برای تغذیه فرزندشان استفاده کنند، بیشتر حساسیت ایجاد می کند. از همین رو در این مقاله قصد داریم به طور تخصصی به بررسی این موضوع بپردازیم، تا اگر شما هم دچار این چالش مادرانه شده اید به پاسخ سوالتان برسید. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای متن همراه ما بمانید.

تاثیر شیشه شیر و پستانک بر دندان

میزان تاثیر پستانک و شیشه شیر بر روی دندان های کودک

خیلی از کودکان تمایل به خوردن پستانک دارند و یا به دلایل مختلف مجبورند شیرشان را با شیشه شیر میل کنند. به همین جهت مادران همیشه نگران تاثیر پستانک و شیشه شیر بر روی دندان های کودک شان هستند. این نگرانی یک امر طبیعی است. اما بهتر است با داشتن دانش کافی بتوانیم این مشکل را حل نماییم. بهترین شرایط ممکن این است که کودک از شیر مادر استفاده کند. زیرا مکیدن سینه مادر باعث قوی شدن فک کودک می شود. اما تکلیف کودکی که مجبورا از شیشه شیر استفاده می کند چیست؟ همچنین خیلی از کودکان عادت به خوردن پستانک دارند. اما بسیار شنیده می شود که خوردن پستانک باعث فشار به فک و کج شدن دندان های نوزاد می شود. بنابراین واقعا آیا پستانک و شیشه کودک باعث کج شدن دندان می شود ؟

اجازه دهید به این سوال از یک دیدگاه تخصصی نگاه کنیم و پاسخ دهیم. نوزاد و کودک به طور ذاتی به مکیدن علاقه دارد. رشد دندان در کودکان متفاوت از هم می باشد. برخی زود و برخی دیر دندان در می آورند. طبق نظر پزشکان تا قبل از 18 ماهگی استفاده از شیشه شیر یا پستانک آثار مخرب زیادی بر روی فک و دندان ها نمی گذارد. اما بعد از این سن و با رویش دندان های آسیاب، در صورت مصرف مداوم پستانک و شیشه شیر می تواند فک کودک آسیب ببیند. در اثر آسیب دیدن فک کودک نیز دندان ها به درستی در جای خود رشد نخواهند کرد. بنابراین مکیدن مداوم پستانک بعد از یکسالگی می تواند عوارض مخربی داشته باشد.

تاثیر-شیشه-کودک-دندان

کج شدن دندان

مصرف شیشه شیر و پستانک تا چه حد بر روی دندان ها و فک تاثیر مخرب دارد؟

زمانی که ذهنتان درگیر این سوال است که آیا پستانک و شیشه کودک باعث کج شدن دندان می شود یا نه، باید به میزان دفعاتی که کودکتان از این دو قلم کالا استفاده می کند نیز توجه نمایید. نباید به این موضوع فکر کنید که چون شیر کافی ندارید، شاغل هستید و یا فرزندتان عادت به خوردن پستانک دارد فک و دندان او کاملا در خطر است. برعکس این موضوع سعی کنید بعد از رویش دندان های کودکتان او را از عادت پستانک خوردن ترک دهید. همچنین بعد از یکسالگی و افزایش قدرت مکیدن در فرزندتان او را عادت به خوردن شیر با نی یا لیوان نمایید و خوردن شیر با شیشه شیر را تنها برای اوقات خواب کودکتان در نظر بگیرد.

علاوه بر این به محض گریه افتان کودک پستانک در دهانش نگذارید. زیرا با توجه به تاثیر پستانک و شیشه شیر بر روی دندان های کودک ، مکیدن زیاد پستانک یا شیشه شیر باعث جلو آمدن فک کودک می شود و این خود در آینده یک معضل بزرگی خواهد بود. بنابراین ممکن است با دادن پستانک به بی قراری و یا گریه دلبندتان پاسخ دهید، اما به ساختار فک و فرم لثه و دندان های او آسیب می رسانید. بنابراین هیچ گاه نگذارید کودکتان در زمان های طولانی مثل شب تا  صبح با پستانک بخوابد. البته امروزه سرشیشه و پستانک هایی طراحی شده اند که معروف به ارتودنسی می باشند. آثار مخرب این سر پستانک ها بسیار کمتر از نوع قدیمی آن می باشد. اما نباید تصور کرد که این محصولات در پاسخ به سوال آیا پستانک و شیشه کودک باعث کج شدن دندان می شود ، آثار مخربی که عنوان کردیم را بر روی دندان ها و فک کودکتان در دراز مدت نداشته باشد.

 

  • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید