مکیدن شست و اثرات آن بر دندان

مکیدن شست و اثرات آن بر دندان

آیا می دانید مکیدن شست چه آثار مخربی بر دندان کودکتان دارد؟

نوزادان به طور غریزی بعد از به دنیا آمدن تمایل شدیدی به مکیدن دارند. رفته رفته با بزرگ شدن نوزاد این حس و غریزه مکیدن نیز در او رشد پیدا میکند. به همین جهت شاهد این هستیم که عده ای از کودکان عادت به خوردن پستانک و یا مکیدن انگشت شست خود دارند و این اتفاق در خواب و یا اوقات خستگی و بی حالی کودکان بیشتر دیده می شود. اما آیا می دانستید که مکیدن شست از خوردن پستانک بدتر است و ترک این عادت نیز سخت تر می باشد؟ خیلی از والدین از مضرات مکیدن شست و اثرات آن بر دندان بی خبر هستند و نسبت به این کار فرزندشان بی توجهی می کنند. به همین جهت در این مقاله سعی نمودیم تا به بررسی آثار مخرب مکیدن شست توسط کودکان بپردازیم، تا با آگاهی لازم کودکتان را پرورش دهید. همراه ما تا انتهای این مقاله بمانید.

مکیدن شست و اثرات آن بر دندان

عواقب مکیدن شست و اثرات آن بر دندان و سلامت جسمی کودک

همانطور که اشاره کردیم، خیلی از پدر  و مادر ها شاید ندانند که مکیدن شست و اثرات آن بر دندان نوزادشان به مثابه خوردن پستانک و شاید بدتر از آن باشد. به دلیل همین بی تفاوتی بعد از رویش دندانها و بزرگ شدن فرزندشان متوجه آثار پوسیدگی و تغییر شکل دندان و فک آنها می شوند. متاسفانه از آنجایی که کودکان نوپا علاقه دارند که همه چیز را به دهانشان ببرند، مکیدن شست بین آنها امری بسیار شایع می باشد. اما علاوه بر این گروه سنی، دیده می شود که این موضوع در کودکان بزرگتر و یا کودکانی که پستانک شان را ترک کرده اند نیز بسیار رایج است. حتی ممکن است کودک خردسال تا سنین مدرسه نیز این عادت را ترک نکند. متاسفانه این عادت غلط، هم بر روی ساختار انگشت کودک و هم دندان و فک او بسیار اثر می گذارد. از جمله آثار مخرب مکیدن شست عبارتند از:

 • از رشد صحیح فک جلوگیری می کند.
 • باعث رشد نامتقارن و کج شدن دندان می شود.
 • سقف دهان کودک بر اثر مکیدن زیاد تغییر شکل می دهد.
 • باعث ایجاد پوسیدگی در دندان های کودک می شود.
 • در بلع غذا ایجاد مشکل می کند.
 • به دلیل شکل نا متقارن دندان ها و فک دچار اختلال در تکلم و بیان درست کلمات می شوند.
 • بر اثر مکیدن زیاد تغییر شکل انگشت شست به وجود می آید.
 • بین دندان های جلویی فاصله ایجاد می شود.
 • بر اثر فشار و مکیدن زیاد عفونت گوش بین این گروه از کودکان بسیار رایج است.
 • و....

 مکیدن شست و اثرات آن بر دندان

اثرات مکیدن شست بر دندان

مقابله و کاهش اثرات مکیدن شست بر دندان

اگر به مکیدن شست و اثرات آن بر دندان کودک توجه نشود، ممکن است از سنین پایین دندان های کودکتان نیاز به ارتودنسی داشته باشد و یا در شرایط حادتر نیاز به جراحی فک تشخیص داده شود. آگاهی داشتن از اثرات مکیدن شست بر دندان و سلامت کودک می تواند در سنین پایین جلوی این اتفاقات را بگیرد. اگر کودک شما نیز عادت به این کار دارد سعی نمایید خواب او را تنظیم کنید و کودک را دچار استرس و اضطراب ننمایید. همچنین می توانید با کمک زدن چسب، پوشاندن دستکش، لاک تلخ مخصوص کودک و... مانع از این کار شوید. فراموش نکنید که با دادن جایزه های کوچک نیز می توانید کودکتان را تشویق کنید تا این عادت بد را ترک نماید.

 

 • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید