انواع-براکت-ها-و-طرح-های-درمان-ارتودنسی

انواع براکت ها و طرح های درمان ارتودنسی

بریس های دندانی چیست؟

بریس ها دستگاه های ارتودنسی هستند که دندان های کج و نامرتب را با سیستمی از براکت‌ها و سیم های فلزی صاف می کنند. در واقع براکت قسمتی از بریس محسوب میشود اما در اصطلاح(در ایران) به بریس، براکت هم می گویند.

هنگامی که مردم به ارتودنسی فکر می کنند، براکت‌ها معمولا اولین چیزی هستند که به ذهنشان خطور می کند. براکت‌های دندانی به دلایل زیبایی شناختی و عملکردی، نه تنها برای اصلاح لبخند بیمار، بلکه برای تنظیم مجدد فک او استفاده می شود.

براکت‌ها برای افراد در هر سنی قابل استفاده هستند، اگرچه برخی آمارها نشان می دهد که کودکان بین 10 تا 14 سال رایج ترین گروه سنی هستند که تحت درمان قرار می گیرند.

انواع براکت‌های ارتودنسی

  1. براکت فلزی

براکت‌های فلزی سنتی موثرترین و مقرون به صرفه ترین گزینه درمان ارتودنسی هستند.

آنها شلوغی(نامرتبی) بیش از حد را برطرف می کنند، دندان ها را تراز می کنند و فک را تغییر می دهند. متخصص ارتودنسی به راحتی در معاینات روتین، دندان ها را به صورت تدریجی حرکت می دهد. برای کودکان و نوجوانان، براکت‌های سنتی محبوب ترین گزینه هستند. گزینه‌هایی برای بزرگسالان نیز در دسترس هستند، اگر استفاده از براکت‌های فلزی قابل مشاهده برایشان مهم نباشد.

  1. براکت‌های شفاف

براکت‌های شفاف که به آن براکت‌های سرامیکی یا نامرئی نیز می گویند، به اندازه و شکل براکت‌های سنتی هستند و همان هدف را انجام می دهند.

تفاوت اصلی این دو نوع این است که براکت‌های سرامیکی دارای براکت‌های همرنگ دندان هستند، به این معنی که با دندان های طبیعی ترکیب می شوند و کمتر به چشم می آیند. نوارهای لاستیکی و اجزای الاستیک براکت‌های شفاف نیز شفاف یا سفید هستند. براکت‌های نامرئی برای نوجوانان و بزرگسالان ایده آل هستند.

3. براکت‌های زبانی(لینگوال)

براکت‌های لینگوال جایگزین کمتر شناخته شده ای برای براکت‌های فلزی سنتی هستند. تفاوت اصلی این است که براکت‌ها و سیم‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و به آن‌ها اجازه می‌دهند به طور موثری برای دیگران غیرقابل مشاهده باشند.

براکت‌های لینگوال علاوه بر قرار گرفتن در پشت دندان ها و نه جلوی آنها، از روش های مشابه براکت‌های سنتی "روی دندان" استفاده می کنند.

  1. براکت‌های خود بستن

براکت‌های خود بستن مانند براکت‌های فلزی سنتی هستند، با یک تفاوت کلیدی: به جای استفاده از بند کشی یا فلزی (لیگاتور)، خود براکت‌ها، سیم‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.

براکت‌های سنتی معمولاً در هر معاینه تنظیمی، لیگاتورهایشان عوض می شود. براکت‌های خود بستن به عنوان لیگاتورهای خود عمل می کنند، بنابراین می توان آنها را بدون تعویض چیزی تنظیم کرد.

این براکت‌های طراحی شده خاص می‌توانند فعال (فشار بر سیم‌ها) یا غیرفعال (به سادگی در جای خود لغزنده) باشند. در هر صورت، آنها می توانند معاینه ارتودنتیست را کوتاهتر کنند. آنها همچنین ممکن است تمیز کردن دهان را آسان تر کنند و باعث ناراحتی کمتری نسبت به براکت‌های فلزی سنتی شوند.

 

  1. کلیر الاینر

الاینرهای شفاف، یکی دیگر از گزینه های محبوب درمان ارتودنسی نامرئی است. آنها کم تهاجمی و قابل جابجایی هستند. قیمت آنها بسیار گران تر از براکت‌های فلزی سنتی است.

با الاینرهای شفاف، دندان ها در هر بار کسری از میلی متر حرکت می کنند و نیاز به مراجعه کمتری در مطب دارند. الایرن شفاف به دلیل نامرئی بودنش گزینه ای محبوب برای نوجوانان و بزرگسالان هستند.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی

چندین چیز می تواند در هزینه کلی درمان ارتودنسی موثر باشد:

نوع براکت‌ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هزینه درمان براکت بسته به نوع آن می تواند بسیار متفاوت باشد. فناوری پیشرفته تر، سهولت و راحتی بیشتر، و مراقبت گسترده تر، همگی گران تر خواهند بود.

به همین دلیل است که براکت‌های شفاف و لینگوال قیمت بیشتری نسبت به براکت‌های فلزی سنتی دارند و می‌توانند براکت‌های خود بستن را نیز کمی گران‌تر کنند. الاینرهای نامرئی نیز از نظر قیمت به طور قابل توجهی متفاوت هستند زیرا بسیاری از برندها سطوح مختلفی از کیفیت و مراقبت را ارائه می دهند.

هزینه های اضافی

عامل دیگر در هزینه کلی براکت این است که آیا درمان شما هزینه های اضافی خاصی را شامل می شود یا خیر. به عنوان مثال، دندانپزشک شما ممکن است به طور جداگانه هزینه های زیر را از شما دریافت کند:

معاینه اولیه شما

رادیوگرافی

نگهدارنده ها، از جمله نگهدارنده های جایگزین پس از اتمام تنظیمات اولیه

همچنین موارد زیر هم در هزینه ارتودنسی نقش دارند:

طول درمان

می توانید انتظار داشته باشید که برای درمان طولانی تر هزینه بیشتری بپردازید (مراجعات بیشتر به مطب، لیگاتورهای جایگزین بیشتر، مجموعه های بیشتری از نگهدارنده ها و غیره).

سن شما

درمان ارتودنسی برای بزرگسالان به طور کلی کمی بیشتر از کودکان است، حتی با طول درمان یکسان.

سلامت کلی دهان شما

اگر علاوه بر نامرتبی دندان ها، مشکلات دیگری نیز در مورد سلامت دهان و دندان دارید، ممکن است قبل، در حین و یا بعد از نصب براکت‌ها به مراقبت های بیشتری نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است به درمان طولانی تری نیاز داشته باشید.

نصب نگهدارنده ها

ست‌های جدید نگهدارنده‌ها می‌تواند هزینه اضافی داشته باشد. علاوه بر این، اگر پس از برداشتن براکت‌ها، ریتینر خود را به درستی نصب نکنید، دندان‌های شما ممکن است دوباره از همترازی خارج شوند و نیاز به دور دیگری از درمان براکت‌ها داشته باشند.

جشنواره های تخفیفی

عزیزانی که در پیج اینستاگرام کامفی دنت حضور دارند به خوبی در جریان هستند که در مناسبت های مختلف می توانند از تخفیف ویژه برای انجام ارتودنسی برخودار شوند. لازمه اطلاع از تخفیف ها، حضور  و بررسی مداوم پیج کامفی دنت است.

  • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید