بهترین زمان برای مراجعه به متخصص ارتودنسی

بهترین زمان درمان ارتودنسی

 

بهترین زمان برای مراجعه به متخصص ارتودنسی چه وقت است؟

اغلب پدر و مادرها علاقه دارند تا فرزندانشان از لبخندی زیبا و دندان‌های سالم و مرتبی برخوردار باشند که یکی از راه های دستیابی به این موضوع استفاده از ارتودنسی است. اما دغدغه آن‌ها این است که چه زمانی می‌توانند از ارتودنسی برای فرزند خود استفاده کنند.

جواب این سوال بستگی به شرایط دندان‌های هر کودک دارد و در کودکان مختلف زمان ارتودنسی متفاوت خواهد بود. انجمن ارتودنیست‌های آمریکا (AAO) بر این باورند که هر کودک قبل از این که به سن هفت سالگی برسد باید حداقل یک بار برای بررسی دندان‌ها و زمان ارتودنسی به دندان پزشک مراجعه کند. این معاینه به این منظور انجام می‎شود که در صورت نیاز، دندان پزشک معالجه­ی ارتودنسی را تجویز کند. در اغلب افراد، شروع رشد دندان‌های دائمی از سالگی آغاز و تا چهارده سالگی تکمیل می‌شود. به همین علت استفاده از درمان ارتودنسی در این بازه زمانی بسیار موثرتر و کارامدتر از هر زمان دیگری خواهد بود. لازم به ذکر است که استفاده از درمان ارتودنسی مانند هر درمان دیگری در سنین پایین‌تر بهتر عمل می‌کند.

نشانه‌های هشدار دهنده

در ساختار دندان‌های کودکان هفت ساله هم دندان شیری وجود دارد و هم دندان دائمی. برای همین این سن بهترین زمان برای پیاده سازی درمان ارتودنسی شناخته می‌شود. در صورتی که والدین کودک هر یک از نشانه‌های زیر را در کودک خود دیدند، لازم است که در اسرع وقت کودک خود را به چکاپ ارتودنسی ببرند:

 • از بین رفتن سریع یا دیرهنگام دندان‌های شیری

 • مشکلات جویدن یا گاز گرفتن

 • تنفس دهانی

 • عادات دهانی مثل مکیدن انگشت شست

 • دندان‌های متراکم، نابجا یا مسدود شده

 • دندان هایی که بیش از حد به جلو، عقب یا به طرز نامناسب جابه جا شده‌اند

 • دندان‌هایی که به سقف دهان یا گونه آسیب می‌رسانند

 • بیرون زدگی شدید دندانی

 • به هم نرسیدن دندان‌های بالا و پایین یا اینکه دندان های جلویی بالا و جلویی پایین غیر طبیعی به هم می‌رسند

 • عدم تقارن و تعادل ظاهر صورت

 • فشردن فک و دندان یا دندان قروچه

در صورت وجود هر کدام از این موارد؛ کودک باید معاینه شود. اگر این علائم به موقع تشخیص داده شوند؛ می‌تواند با استفاده از ارتودنسی و درمان‌های بسیار ساده درمان شود. در غیر این صورت ممکن است نیاز به درمان­های گسترده‌تری مانند عمل جراحی نیاز پیدا کند که تاثیر منفی بر کودکان در سنین رشد خواهند داشت. بنابراین توصیه می‎شود در صورت مشاهده علائم بالا کودک خود را به جلسه ارزیابی ارتودنسی ببرید.

درمان تک مرحله ای و دو مرحله ای ارتودنسی

اگر کودک شما نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد؛ متخصص ارتودنسی اطلاعاتی درباره روش‌های گوناگون این درمان در اختیار شما قرار خواهند داد. بعد از نه سالگی که دندان‌های دائمی رشد خود را آغاز می‌کنند، معمولا درمان تک مرحله ای ارتودنسی جواب می‌دهد. اما در صورتی که دندان‌ها قبل از درمان اصلی به اصلاح نیاز داشته باشند؛ پزشک معالج درمان دو مرحله ای را تجویز می‌کند. درمان دو یا چند مرحله ای زمانی تجویز می‌شود که کودک دارای مشکلات شدیدی در ناحیه فک و دندان باشد و از طرفی تمام دندان‌های شیری او با دندان اصلی جایگزین نشده باشند.

فاز اول درمان ارتودنسی در بازه یک الی دو سال انجام می‌شود. هدف از این مرحله، اصلاح مشکلاتی مانند بیرون زندگی حاد دندانی است.

در فاز بعدی این درمان که حدود یک تا سه سال طول می‌کشد از نگهدارنده (Retainer) استفاده می‌شود. این فاز همراه با رشد دندان‌های دائمی همراه خواهد بود. حداقل دو سال طول می‌کشد تا کودک از دندان‌های مرتب و لبخندی ایده آل برخوردار شود.

در بیشتر موارد درمان تک مرحله ای کفایت می‌کند و اهداف درمانی در همان مرحله اول تحقق پیدا می‌کنند. علاوه بر این موضوع، درمان تک مرحله ای مقرون به صرفه‌تر است و در مدت زمان کمتری جواب می‌دهد.

دکتر زهرا ابراهیمی نیک نیاز بیماران را در اولویت قرار می‌دهد تا با انتخاب بهترین روش درمانی، در کمترین زمان به نتیجه دلخواه برسید.

ارزیابی رایگان ارتودنسی

هنگامی که برای معاینه وضعیت دندان‌های خودت یا فرزند عزیزتان به کلینیک تخصصی ما مراجعه می‌کنید؛ می‌توانید از مشاوره رایگان ما برخوردار شوید. از نظر ما شما لایق لبخندی سالم و زیبا هستید در نتیجه برای دستیابی به این مهم تمام تلاش خود را خواهیم کرد. خوب است بدانید که درمان ارتودنسی برای همه افراد هفت سال به بالا قابل اجرا خواهد بود.

برای دریافت نوبت آنلاین اینجا کلیک کنید

 • به اشتراک بگذارید:

0 دیدگاه کاربران

نظر خود را با ما در میان بگذارید